AdSense nedir?

/ / Blog, Seo

AdSense nedir?

Google AdSense, web sitesi sahiplerinin web sitelerinde reklamlar yayınlayarak para kazanmalarını sağlar. Google, reklam seçimleri ve AdSense program politikalarıyla reklam afişlerinin yüksek kalitesini garanti eder. Google, bir algoritma aracılığıyla web sitesi için reklamları seçer ve özel içerik ve hedef kitle için uygun olup olmadığını kontrol eder. Reklam tasarımı oldukça değişken olup, birçok web sitesine uygun hale getirilmiştir. AdSense kullanımı yayıncılar için ücretsizdir.

AdSense nasıl çalışır?

AdSense’in temel prensibi bir açık artırmaya benzer: reklam verenler boş reklam alanları için rekabet ederler. En yüksek teklif veren kazanır ve web sitenizde reklam yapabilir. Bu arada kazanılan gelirler bazen günlük olarak değişir. Sır yüksek kalite ve uygun reklam seçimidir. Web yöneticisi olarak, belirli reklamları kendiniz seçmezsiniz, Google tarafından sağlanır. Ancak, hangi reklamların web sitenizde görüneceğine karar verirsiniz. “Reklamları onaylama ve engelleme” sekmesi altında, tamamen uygun olmayan reklamları web sitesinden kaldırabilirsiniz.

Nasıl kaydolabilirim?

AdSense’e kaydolmak için gerekenler; bir Google hesabı, kendi içeriği ve gelirlerinizi aktarmak için iletişim bilgilerinizdir. Zaten bir Google Ads hesabınız var mı? O zaman AdSense’in hizmetlerini kolayca kullanabilirsiniz. Her yayıncı, 18 yaşından büyük olduğunda AdSense’i kullanabilir. Kaydolduktan sonra web siteniz analiz edilir ve Google tarafından en iyi durumda bir hafta içinde onaylanır. Yanıt olumlu ise, reklam çeşitlerinizin yayınlanması başlayabilir.

Hangi reklam türleri vardır?

Web sitesinde maksimum 3 içerik bloğu, 3 link bloğu ve 2 arama kutusu yerleştirilebilir. Google, birbirleriyle kombinlenmesi en iyi olan farklı reklam türleri sunar. Reklam tasarımının web sitenizin tasarımına uygun olması idealdir. Farklı reklam varyasyonlarının karşılaştırılabileceği testler vardır. Bu şekilde, görsel öğelerin etkisi ve satışa olan etkileri gibi çeşitli faktörler belirlenebilir.

Metin Reklamları

Bir metin reklamı üç bölümden oluşur: başlık (siteye yönlendirme linki dahil), bir ya da iki satır metin ve web sitesinin adresi. Yatay, dikey veya kare şeklinde tercihe göre hizalanabilirler.

AdSense Metin Reklamı

AdSense nedir?
Kaynak: https://support.google.com/adsense/answer/185665?hl=tr

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar kullanıcının dikkatini çeker. Grafiksel olarak yatay, dikey veya kare şeklinde 17 farklı formatta sunulur. 150 KB sınırlaması çoğu web sitesinin yükleme süresini minimal düzeyde etkiler.

AdSense Görüntülü Reklamı

AdSense Görüntülü Reklamı
Kaynak: https://support.google.com/adsense/answer/185666?hl=tr&ref_topic=1307421

Link Blokları

Link blokları, kullanıcıyı ilgili Google reklam koleksiyonuna yönlendiren bir sayfaya götürür. Kullanıcı bu reklamlardan birine tıklarsa web sitesi sahibi gelir elde eder. Bu bloklar yatay veya dikey olarak tasarlanabilir.

Zengin Medya

İçerikle etkileşimi artıran çekici reklamlar HTML, Flash ve video reklamları gibi etkileşimli reklamlarla yapılır. Bu şekilde reklam alanındaki rekabet artar ve gelir potansiyeli artar.

Mobil Reklamlar

Duyarlı reklam blokları mobil cihazlar için en uygun kullanımı sağlar. Android ve iOS cihazları (tam HTML tarayıcıya sahip cihazlar dahil) ve WAP tarayıcısı olan mobil cihazlar arasında farklılık yapılır. Mobil reklamlar metin veya resim formatında olabilir.

Adım adım reklam kodunu uygulama

 1. “Benim İlanlarım” sekmesinde ilan bloğu oluşturma (tür seçin)
 2. Daha önce bir ilan bloğu oluşturuldu mu? Eğer oluşturulmadıysa ilan bloğu adını seçin, ilan boyutunu belirleyin, ilan türünü seçin ve isteğe bağlı olarak tasarım seçin.
 3. “Rezerve reklamlar” altında hedeflenen reklamlar mevcut değilse web sayfanızda ne görüneceğini seçin.
 4. Reklam kodunu kaydedin, alın ve kopyalayın.
 5. Web sitesinin HTML kaynak koduna yapıştırın.
 6. Reklamın doğru bir şekilde görüntülendiğini kontrol edin, bunun için tarayıcının kaynak kodu görünümüne bakın. Reklam kodu, AdSense hesabındaki reklam koduyla eşleşmelidir.

AdSense ile ne kadar kazanabilirim?

Sayfanız reklamverenler için ne kadar çekici ise, aldığınız reklamlar o kadar karlı olur. Kazançlar büyük ölçüde değişebilir. Gelir ödemeleri takip eden ayın sonunda yapılır. Tıklama fiyatını belirleyen birçok faktör vardır:

 • web sitesinin kalitesi
 • ziyaretçi sayısı
 • içerik kalitesi

Kalite nasıl korunur?

AdSense politikaları, yayıncılar, reklamverenler ve kullanıcılar için güvenlik sağlar. Google AdSense’in gündemine aldığı bazı konular, uygunsuz içerikler, telif haklarına tabi içerikler ve geçersiz tıklamalar gibi konulardır. Google, yayıncıların AdSense program politikalarına uymasını sıkı bir şekilde takip eder. Reklam kampanyalarının başarısını Google Analytics aracılığıyla analiz edebilirsiniz. Hedefli bilgilerle içeriği optimize edebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz. AdSense uygulamasıyla her şeyi bile yolculukta kontrol edebilirsiniz.

AdSense kimler tarafından kullanılır

Birçok blog yazarı, basit bir gelir kaynağı olarak bu aracı keşfetti. Basit eklenti kurulumu, ürün veya hizmet sunmayan bir blog yazarının bile gelir elde etmesini sağlar. Ancak şirketler de aracı giderek daha fazla kullanıyor. İstatistikler’e göre, Türkiye’deki tüm şirketlerin %23’ü zaten bir Google AdSense hesabına sahip.

Neden AdSense hesabınızı kendi YouTube hesabınızla bağlamıyorsunuz? Kanalınızın para kazanma özelliği etkinleştirildiyse veya buna hak kazandıysanız, Google’a başvurun ve başlayın.

AdSense’in Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları:

 • Ücretsiz kayıt
 • Kullanımı kolay
 • Tıklama başına kazanç
 • Sadece konuyla ilgili reklamlar gösterilir
 • Farklı reklam müşterileriyle yönetim işlemi ortadan kalkar
 • Reklam tasarımı bireysel olarak özelleştirilebilir

Dezavantajları:

 • Kazançların bileşimiyle ilgili şeffaflık yok
 • Yüksek gelir elde edebilmek için sayfanın optimize edilmesi gerekiyor
 • 100 USD minimum kazanç sınırı var
 • Ödeme sadece bir sonraki ayın sonunda yapılır.